Explore Slovene Museum of Christianity

Kristus Kralj

Razstava, ki jo je pripravil Narodni muzej Slovenije leta 2022 v sodelovanju s Tolminskim muzejem, predstavlja limoške križe in njim sorodne lokalno izdelane primerke iz 13. stoletja z območja današnje Slovenije. Avtorji so s preučevanjem in z analizo materialnih in pisnih virov  ugotovili, da je lokavski križ trenutno edini nedvomni izdelek limoških delavnic na Slovenskem. Križana z Vrzdenca in iz Breginja pa izvirata iz domače delavnice, morda celo iz istega kalupa. Tovrstni križi so bili po Evropi razširjeni od sredine 12. do začetka 14. stoletja. Na naših tleh so ohranjeni štirje.

 



Kot je zapisal vodja razstavnega projekta in soavtor razstave mag. Darko Knez, kustos Narodnega muzeja Slovenije, »je Limoški križ  izraz za tip križev, ki so jih izdelovali v delavnicah v Limogesu v Franciji. Tam je bilo že v zgodnjem srednjem veku, od 6. stoletja dalje, pomembno evropsko zlatarsko središče, v katerem so delovali tudi laični zlatarji in emajlerji. Njihovi izdelki so se na začetku 13. stoletja hitro širili po vsej Evropi. Najdemo jih na obsežnem območju od Velike Britanije do Rusije in od Izraela do Skandinavije. Po zgledu teh delavnic so tovrstne križe izdelovali tudi drugod, nekaj takšnih delavnic je bilo zagotovo tudi v srednjeevropskem prostoru.

 


Križani s kraljevsko krono na glavi kot Kristus Kralj (Christus Regnans) ikonografsko prestoluje s križa. Takšne križane so umeščali na procesijske križe, oltarne križe, platnice knjig ali na relikviarije oziroma so jih lahko prilagali imenitnejšim pokojnikom v grob. Na slovenskem ozemlju poznamo štiri primerke križanih, ki tipsko ustrezajo opredelitvam križanih iz limoških delavnic oziroma delavnic, ki so nastale pod njihovim vplivom. Prvi je križ s križanim iz Lokve na Krasu, ki je najstarejši med slovenskimi primerki. Preostali trije križani, z Vrzdenca, iz Kopra in Breginja, so brez križa in kljub različnim dimenzijam likovno zelo sorodni.«

 



Razstava bo na ogled v Muzeju krščanstva na Slovenskem od 1. junija do 3. septembra 2023.